Linda Fiorentino w Ostatnim uwiedzeniu (1994) Johna Dahla

Wszystko, czego potrzebujesz, aby zrobić film, to dziewczyna i pistolet.

Kobiety i gatunki to podcast o bohaterkach kina gatunkowego oraz jego twórczyniach. Coś na kształt historii filmu opowiadanej z perspektywy dziewczyny z pistoletem (lub szpikulcem do lodu)… ale też po prostu żony, matki czy córki, uwikłanej w intrygę, akcję – w kino.

Celem podcastu jest przyjrzenie się wizerunkowi kobiet w popkulturze (w horrorach, akcyjniakach, komiksach, mrocznych kryminałach), rewizja schematów i tropienie aktów emancypacji, a także dobra zabawa! W „Kobietach i gatunkach” celebrujemy kino rozrywkowe (nierzadko tanie i obskurne), a także jego podatność na twórcze odkształcenia.

Odcinki mają formę narracyjnego słuchowiska. Realizowane są w dwóch formatach:

ODCINKI REGULARNE – trwają około godziny, ich tematem są wybrane nurty, postacie, zjawiska

1 SEANS – nagranie trwa około 30 minut i dotyczy jednego filmu

Podcast zadebiutował w 2022 roku. Jego autorką i narratorką jest Dorota Jędrzejewska-Szpak. Realizacją zajmuje się Natalia Kaniak. Za oprawę muzyczną odpowiada Skórysyn.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami dotyczącymi „Kobiet i gatunków”:


O AUTORCE

Dorota Jędrzejewska-Szpak – z wykształcenia komparatystka, z zawodu copywriterka, z powołania pasjonatka kina. Szczególnie zainteresowana wątkami feministycznymi w filmach gatunkowych, obszarami tabu i kulturą retromanii. Prowadzi fanpejdż o filmach Z moich ust, współtworzy magazyn internetowy Final Girls, stale współpracuje z czasopismem filmoznawczym „Ekrany”.